Jaunpils baznīcā notiek

Dievkalpojumi:
svētdienās 10:00

Katra mēneša pirmajā un trešajā svētdienā pēc dievkalpojuma – sadraudzība un pagaidu pārvaldes sēde

Galerija

thumb30.jpg

Ērģeļu restaurācija

Jaunpils baznīcas ērģeles

Jaunpils novads ir bagāts ar senām muzicēšanas tradīcijām. Pēc vairāk kā septiņdesmit gadu klusēšanas Jaunpils baznīcā atkal dzirdamas ērģeļu skaņas.
Mazliet par ērģeļu vēsturi - raksta ērģeļbūvētājs Jānis Kalniņš:
Jaunākās ērģeles Jaunpils baznīcā ir 1890. gadā būvētās Mārtiņa Krēsliņa ērģeles. Šis laiks ir ērģeļbūvētāja augstākais uzplaukuma laiks – viens pēc otra tiek būvēti viņa lielākie instrumenti: Jaunpilī 1890. gadā un Bauskā 1891. gadā. Bauskas ērģeles ir pilnībā saglabājušās, bet stāsts par Jaunpils instrumentu ir ar skumjām beigām: pēc II pasaules kara ērģeles tiek pilnībā izdemolētas.
Izpētē tika secināts, ka no ērģelēm pāri palicis ļoti maz, tādēļ nepieciešams jauns instruments.
2013. gadā Solnas draudze Zviedrijā uzdāvināja Jaunpils draudzei Löftets Kyrka esošas ērģeles, (Åkerman & Lunda ērgeles , buvētas 1966. g.), kuras ar Jaunpils domes atbalstu un ziedojumu piesaisti izdevās demontēt un atvest uz Jaunpili, darbus veica Jānis Kalniņš.
Šim dāvinātajam instrumentam bija nepieciešams remonts un uzstādīšana, procesu sadārdzināja fakts, ka ērģeles vajadzētu ievietot daļēji saglabātā iepriekšējo ērģeļu prospektā, kas pirms tam jāremontē.
2015. gada septembrī ērģeļu atjaunošanas darbu uzsāka Jānis Kalniņš. Tika uzstādītas ērģeļu galvenās konstrukcijas, vējlādes, reģistru traktūra un demontēts oriģinālais ērģeļu prospekts. Jānis Kalniņš: “ Atvestās ērģeles ļoti labi iekļaujas sākotnējā 19. gadsimta sākuma korpusa apjomā, tādēļ, saskaņojot ar VKPAI, nolēmām demontēt M.Krēsliņa paplašinājumus un atjaunot korpusu tā pirmajā apjomā un veidolā. Līdz ar to ērģeļu prospektam tiks atjaunots oriģinālais 19. gadsimta sākuma krāsojums – tumši zaļganzils ar zeltītām karnīzēm. Šis krāsojums arī lieliski harmonēs ar atjaunoto altāri un kanceli. “
Darbus varēja uzsākt, pateicoties Jaunpils novada domes ziedojumam un vairāku gadu gaitā baznīcā savāktajiem ziedojumiem, arī māsu draudze no Viby Zviedrijā atbalstīja ērģeļu atjaunotni ar naudas ziedojumu.
2016. gada pavasarī ērģeles pirmo reizi ieskanējās Muzeju naktī, bet 14. augustā tās tika iesvētītas un dievkalpojuma dalībniekiem bija iespēja dzirdēt Aivara Kalēja spēli un Martinas Dēringas dziedājumu.
Paldies visiem, kuri ar savu ziedojumu un darbu palīdzējuši piepildīties sapnim par skanošām ērģelēm Jaunpils baznīcā!